Forum ribolovaca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pristupi

Zaboravio sam šifru

Ključne reči

Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 58 dana Čet Feb 01, 2024 11:35 am

Толстолобик бели (лат. Hypophthalmichthys molitrix)

Ići dole

Živeo lažni rum Толстолобик бели (лат. Hypophthalmichthys molitrix)

Počalji od Admin Čet Jan 10, 2013 2:58 am

Толстолобик бели (лат. Hypophthalmichthys molitrix) је слатководна риба која је из Кине премештена у Европу и где се мрести вештачким путем. Припада фамилији Cyprinidae.

Латински назив: Hypophthalmichthys molitrix
Локални називи: Главоња
Макс. дужина: 1 м.
Макс. тежина: до 40 kg.
Време мреста: од јуна до августа


Опис и грађа
Толстолобик бели има високо тело, са стране спљоштено, а глава му је веома широка и са дебелим челом (на руском толстиј лоб - дебело чело). Очи су му мало спуштене испод уздужне осовине тела. Доња чељуст је избачена и иде према горе. По средини трбуха му се налази гребен од грла до аналног отвора. Крљушти толстолобика су мале и танке, а прсно пераје му допире до трбушних, мало су спљоштена и иду према назад. Репно пераје је изразито велико и дубоко урезано, а леђно пераје је кратко и издигнуто. Пераја су сива а некада и са бордоцрвеним сенкама. Леђа су му тамносива, бокови сребрнасти, а трбух беличаст, неправилно је прошаран бордобраонкастом бојом.

Толстолобик бели брзо расте, много једе, и због количине хране коју мора појести је врло значајан за одржавање кисеоничког режима воде, јер чисти водену површину од затрављења. Црево толстолобика је 15 пута дуже од тела одрасле јединке.

Навике, станиште, распрострањеност
Толстолобик бели је пренет из Кине, реке Амур. Познате су две врсте, бели и сиви. Гаји се у рибњацима, а населио је и Дунав и његове притоке. Храни де искључиво фитопланктоном (алгама и једноћелијским организмима) и веома брзо расте. У воде Србије се уноси вештачким путем, порибљавањем и обично зајдено са амуром. Те две рибе живе у некој врсти симбиозе, тј. амур се храни вишим воденим биљем, а толстолобик нижим. На измету амура, који садржи велики проценат целулозе, развија се маса једноћелијких алги којима се храни толстолобик.

Размножавање
Полно је зрео са 4 године. Мрести се од маја до августа у топлим, каменитим и плитким водама. Излеже до 500 000 јајашаца. Млађ након 6 до 8 дана добија на пигментацији, расту му крљушти и усни отвори. У затвореним водама се једино вештачки мрести, не обнавља се природним путем, пошто му је за мрест потребна температура од 36º.
Admin
Admin
Admin

Pol : Muški Broj poruka : 19
Poeni : 41414
Datum upisa : 21.11.2012
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu